PHP ile Stok Takibi (Örnek Proje Kodluyoruz)

Yönetici
Günümüz işletmeleri için stok yönetimi oldukça önemli bir konudur. Doğru stok yönetimi, işletmelerin karlılığını arttırırken, yanlış yönetim ise stokta kayıplara ve işletme zararına sebep olabilir. Bu nedenle, stok yönetimini kolaylaştırmak için bir stok takip uygulaması geliştirmek oldukça faydalı olabilir. Bu yazıda, PHP kullanarak bir stok takip uygulaması geliştirme sürecini ele alacağız.

Giriş​

İşletmeler, stok takibini yapmak için çeşitli yöntemler kullanabilirler. Ancak, manuel yöntemler oldukça zaman alıcı ve hatalı olabilir. Bu nedenle, bir stok takip uygulaması geliştirerek işletmelerin stok yönetimini kolaylaştırmak oldukça faydalı olabilir. PHP, web uygulamaları için oldukça popüler bir programlama dilidir ve stok takip uygulaması geliştirmek için oldukça uygun bir seçenektir.

Adım Adım Stok Takip Uygulaması Geliştirme​

Adım 1: Veritabanı Yapısını Oluşturma​

Stok takip uygulaması geliştirirken ilk adım, veritabanı yapısını oluşturmaktır. Veritabanı yapısı, ürünlerin, stok miktarlarının ve fiyatların kaydedileceği tabloları içermelidir. Bu amaçla, MySQL veritabanını kullanarak bir "stok" veritabanı oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki SQL kodu, "urunler" adlı bir tablo oluşturur:

PHP:
CREATE TABLE urunler (
id INT(6) UNSIGNED AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY,
urun_kodu VARCHAR(30) NOT NULL,
urun_adi VARCHAR(50) NOT NULL,
stok_miktari INT(6) NOT NULL,
birim_fiyat FLOAT(10,2) NOT NULL
)

Bu tablo, ürün kodları, ürün adları, stok miktarları ve birim fiyatları için alanlar içerir.

Adım 2: Web Uygulaması Oluşturma​

Stok takip uygulaması, kullanıcıların ürünleri görüntüleyebileceği, ekleme veya silme yapabileceği bir web uygulaması olarak geliştirilebilir. Bu amaçla, PHP ve MySQL'i birlikte kullanarak bir web uygulaması oluşturabilirsiniz.
İlk olarak, HTML sayfası oluşturun. Bu sayfa, kullanıcının ürünleri görüntüleyebileceği bir tablo içermelidir. Aşağıdaki HTML kodu, tabloyu oluşturur:

PHP:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Stok Takip Uygulaması</title>
</head>
<body>
<h1>Ürünler</h1>
<table>
<thead>
<tr>
<th>Ürün Kodu</th>
<th>Ürün Adı</th>
<th>Stok Miktarı</th>
<th>Birim Fiyatı</th>
<th></th>
</tr>
</thead>
<tbody>
<!-- Ürünlerin burada listelenecek -->
</tbody>
</table>
</body>
</html>

Bu HTML kodu, bir başlık, bir tablo ve birkaç sütun içerir. Ürünler, "tbody" etiketi içinde listelenecektir.
Daha sonra, PHP kodunu yazarak, ürünlerin veritabanından çekilmesi ve HTML sayfasında listelenmesi sağlanır. Aşağıdaki PHP kodu, veritabanından ürünlerin çekilmesi ve HTML tablosuna eklenmesi işlemini gerçekleştirir:

PHP:
<?php
// Veritabanı bağlantısı
$conn = new mysqli("localhost", "kullanici_adi", "sifre", "stok");

// Hata kontrolü
if ($conn->connect_error) {
die("Bağlantı hatası: " . $conn->connect_error);
}

// Ürünlerin seçilmesi
$sql = "SELECT * FROM urunler";
$result = $conn->query($sql);

// Ürünlerin HTML tablosuna eklenmesi
if ($result->num_rows > 0) {
while($row = $result->fetch_assoc()) {
echo "<tr><td>" . $row["urun_kodu"]. "</td><td>" . $row["urun_adi"]. "</td><td>" . $row["stok_miktari"]. "</td><td>" . $row["birim_fiyat"]. "</td><td><a href='sil.php?id=".$row["id"]."'>Sil</a></td></tr>";
}
} else {
echo "<tr><td colspan='5'>Ürün bulunamadı</td></tr>";
}
$conn->close();
?>

Bu kod, "mysqli" fonksiyonunu kullanarak veritabanına bağlanır ve "SELECT" sorgusu ile "urunler" tablosundan verileri çeker. Ardından, "while" döngüsü içinde her ürünü HTML tablosunda gösterir.

Adım 3: Yeni Ürün Ekleme Formu Oluşturma​

Stok takip uygulamasına yeni ürün eklemek için bir form oluşturulmalıdır. Bu amaçla, HTML formu oluşturulur ve PHP kodu, form verilerini veritabanına eklemek için kullanılır. Aşağıdaki HTML kodu, yeni ürün ekleme formunu oluşturur:

PHP:
<h2>Yeni Ürün Ekle</h2>
<form action="ekle.php" method="post">
<label for="urun_kodu">Ürün Kodu:</label>
<input type="text" name="urun_kodu" required><br>

<label for="urun_adi">Ürün Adı:</label>
<input type="text" name="urun_adi" required><br>

<label for="stok_miktari">Stok Miktarı:</label>
<input type="number" name="stok_miktari" required><br>

<label for="birim_fiyat">Birim Fiyatı:</label>
<input type="number" name="birim_fiyat" required><br>

<input type="submit" value="Ekle">
</form>

Bu HTML kodu, bir form içerir ve kullanıcının ürün kodu, ürün adı, stok miktarı ve birim fiyatı girmesine olanak tanır. "action" özelliği, formun gönderileceği PHP dosyasını belirtir.

Daha sonra, PHP kodu yazılarak form verileri veritabanına eklenir. Aşağıdaki PHP kodu, yeni ürün verilerini "urunler" tablosuna ekler:

PHP:
<?php
// Veritabanı bağlantısı

// Hata kontrolü
}

// Form verilerinin alınması
$urun_kodu = $_POST["urun_kodu"];
$urun_adi = $_POST["urun_adi"];
$stok_miktari = $_POST["stok_miktari"];
$birim_fiyat = $_POST["birim_fiyat"];

// Yeni ürünün veritabanına eklenmesi
$sql = "INSERT INTO urunler (urun_kodu, urun_adi, stok_miktari, birim_fiyat) VALUES ('$urun_kodu', '$urun_adi', '$stok_miktari', '$birim_fiyat')";

if ($conn->query($sql) === TRUE) {
echo "Yeni ürün başarıyla eklendi";
} else {
echo "Hata: " . $sql . "<br>" . $conn->error;
}

$conn->close();
?>

Bu kod, "INSERT" sorgusu kullanarak yeni ürün verilerini "urunler" tablosuna ekler. Yeni ürün başarıyla eklenirse, kullanıcıya bir mesaj gösterilir. Aksi takdirde, bir hata mesajı gösterilir.

Adım 4: Ürün Silme İşlemi​

Stok takip uygulamasında, kullanıcının bir ürünü silmesi için bir seçenek olmalıdır. Bu amaçla, "sil.php" adlı bir dosya oluşturulur ve bu dosyaya ürün kimliği (ID) gönderilerek ürün silme işlemi gerçekleştirilir.
Öncelikle, "sil.php" dosyası oluşturulur. Aşağıdaki PHP kodu, veritabanından bir ürünü siler:

PHP:
<?php
// Veritabanı bağlantısı

// Hata kontrolü
}

// Ürünün ID'sinin alınması
$id = $_GET["id"];

// Ürünün veritabanından silinmesi
$sql = "DELETE FROM urunler WHERE id=$id";

if ($conn->query($sql) === TRUE) {
echo "Ürün başarıyla silindi";
} else {
echo "Hata: " . $sql . "<br>" . $conn->error;
}

$conn->close();
?>

Bu kod, "DELETE" sorgusu kullanarak veritabanından bir ürünü siler. Ürün başarıyla silinirse, kullanıcıya bir mesaj gösterilir. Aksi takdirde, bir hata mesajı gösterilir.

Daha sonra, HTML tablosuna "Sil" düğmesi eklenir. Aşağıdaki HTML kodu, "Sil" düğmesini ekler:

PHP:
<a href='sil.php?id=".$row["id"]."'>Sil</a>

Bu kod, "sil.php" dosyasına ürün ID'sini gönderir ve ürünün silinmesini sağlar.

Adım 5: Uygulamanın Geliştirilmesi​

Stok takip uygulaması, yukarıda ele alınan temel özelliklerle sınırlı değildir. Uygulama, kullanıcılara daha fazla seçenek sunmak için geliştirilebilir. Örneğin, ürünleri kategoriye göre filtreleyebilir veya stokta azalan ürünleri bildirebilir.

Sonuç​

Bu yazıda, PHP kullanarak bir stok takip uygulaması geliştirme sürecini ele aldık. Adım adım, veritabanı yapısı oluşturuldu, web uygulaması oluşturuldu, yeni ürün ekleme formu oluşturuldu, ürün silme işlemi gerçekleştirildi ve uygulamanın geliştirilmesi hakkında bilgi verildi. Stok takip uygulaması, işletmelerin stok yönetimini kolaylaştırabilir ve işletmelerin karlılığını arttırabilir.